Preliminary Programme

Showing: Friday 20 September 2019 13.45 - 15.15 (single time slot)
Wed 18 September
    14.00 - 18.00
    19.30 - 19.45
    19.45 - 21.00

Thu 19 September
    09.00 - 10.30
    11.00 - 12.30
    13.45 - 15.15
    15.45 - 17.15
    17.30 - 18.30

Fri 20 September
    09.00 - 10.30
    11.00 - 12.30
    13.45 - 15.15
    15.45 - 17.15
    17.30 - 19.00

Sat 21 September
    09.00 - 10.30
    11.00 - 12.30
    13.45 - 15.15

All days
Friday 20 September 2019 13.45 - 15.15
A-10 FUL04 Sites and fields of coercion II
Nettlau
Network: Free and Unfree Labour Chairs: -
Organizer: Christian G. De Vito Discussant: Johan Heinsen
Aleksander Panjek : The Bloody Kiss of Freedom. The Mutiny on a Venetian Galley (1605): Life and Work Conditions of the Rowers
Nicola Pizzolato : Reconceptualising the Factory as Plant-ation: Race, Power and Control in a Detroit Factory
Amal Shahid : Re-‘constructing’ Labour Relations: Coercion in Public Works Construction as Part of Famine Relief in Colonial India c.1870-1914
Veruschka Wagner : Labourers, Beneficiaries, Founders: Slaves involved in Pious Foundations in the Early Modern Ottoman Empire


B-10 R&B03 Forms of Remuneration
Scheltema
Network: Remuneration and Bargaining Chair: Corine Maitte
Organizers: Stefano Bellucci, Andrea Caracausi, Corine Maitte, Brian Shaev Discussant: Corine Maitte
Antara Chakrabarty : Sacred Labour, Subsistence Commodities: a Study of Jajmani System in Assam
Daryl Hafter : Skirting the Law: Illegal Work and Organization in 18th Century France
Joseph Lawson : Public-service Remuneration in Communist States: Gendered Career Paths in Mao’s China
Raffaella Sarti : Paid Maids vs. Unpaid Housewives? (Western Europe, Late 18th-early 20th Centuries)
Aliki Vaxevanoglou : Simple Commodity Production and the Diverse Ways of Labour Remuneration


C-10 MAR03 Labour Markets
Posthumus
Network: Maritime Labour History Chair: Karel Davids
Organizers: Enric Garcia Domingo, Jordi Ibarz Discussants: -
Justine Cousin : Colonial Seafarers Creating a Trans-imperial Space. British Empire and Steamship Labour Circulations (1850-1950)
Katerina Galani : From Shipowners to Engineers. Labour Market Trajectories during the Transition from Sail to Steam
Gila Hadar : From Sicily to Salonika Jewish Fishermen as part of Mediterranean Net(work)?
I.E. Johnson-White : Desertion & Destitution: Britain and Indian Merchant Seamen, 1939-45
Camilo Santibanez : From the Foremen’s Taverns to 'Redondilla' and 'Turno Numerado': the Emergence of the Rotating Systems at the Saltpeter and Coal Chilean Docks' in the Early 20th Century


D-10 WCP01 Working-Class contentious politics during and at the end at World War 1: strikes and plant occupations, food riots, workers’ councils, etc.
Nikolaevsky
Network: Working Class Politics Chair: Matt Perry
Organizers: Stefano Musso, Matt Perry, Xavier Vigna Discussants: -
Matias Kaihovirta : Making Resistance after the Finnish Civil War 1918: Hidden Transcripts and Everyday Resistance Among Red Workers in an Ironwork Community
Christos Karampatsos, Nikolaos Alexis : Between Moral Economy, Machinery and War: Workers and the Mechanization of the Greek Cigarette Making Industry, (1910-1925)
Nicolas Lepine : Le centenaire de la grève de La Canadiense : une action réussie des bases.
Christopher Loughlin : The Wages of Loyalty: the Politics of Reaction and the Plebeian Loyalty of the Ulster Unionist Labour Association, 1918-39
Wiktor Marzec : Contentious Politics behind the Eastern Front Line. The 1917 Strike of Tram Workers in Lodz, Russian Poland under the German Military Occupation


E-10 FAC04 Past achievements, current relevance, future potential
Souvarine
Network: Factory History Chair: Rick Halpern
Organizers: - Discussants: -
Gorkem Akgoz, Nicola Pizzolato, Richard Croucher : Factory History: Past Achievements, Current Relevance, Future Potential
Bridget Kenny : Servicing the ‘Workplace’, Producing Nation: Retail Labour in Johannesburg, South Africa across its 20th Century Transitions


Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer