Preliminary Programme

Showing: Thursday 19 September 2019 13.45 - 15.15 (single time slot)
Wed 18 September
    14.00 - 18.00
    19.30 - 19.45
    19.45 - 21.00

Thu 19 September
    09.00 - 10.30
    11.00 - 12.30
    13.45 - 15.15
    15.45 - 17.15
    17.30 - 18.30

Fri 20 September
    09.00 - 10.30
    11.00 - 12.30
    13.45 - 15.15
    15.45 - 17.15
    17.30 - 19.00

Sat 21 September
    09.00 - 10.30
    11.00 - 12.30
    13.45 - 15.15

All days
Thursday 19 September 2019 13.45 - 15.15
A-5 R&B06 Social Forces and Bargaining II
Nettlau
Network: Remuneration and Bargaining Chair: Brian Shaev
Organizers: Stefano Bellucci, Andrea Caracausi, Corine Maitte, Brian Shaev Discussant: Michel Pigenet
Mario Grassi : Exaudita Sunt Verba Tua Opere Pie and the Remuneration of Silk Workers during Economic Crisis (Turin, 18th Century)
Mohamed Kasdi, Didier Terrier : Determination of Wages in the Large Textile Factories in France and Belgium (1850-1900)
Roberto Rossi : The Obrajes of the New Spain: Work Organization and Salary Structure between Free Bargaining and State Regulation (XVII – XVIII Centuries)
Renaud Seyfried : From the Mixed Wage to the Monetary Wage: the Conflict about the Embezzlement of Raw Material in Textiles Industries (Reims and Lyon, 18th and 19th Centuries)


B-5 MIL02 Free/unfree military labour
Scheltema
Networks: Free and Unfree Labour , Military Labour Chairs: -
Organizers: Giulio Ongaro, Fia Sundevall Discussant: Giulio Ongaro
Otto Aura : Free and Unfree Military Labour in Finnish Fortification Works 1939–44
Jeannine Bischoff : Rewarding a Paid Sword: a 1904 Letter of Honour by the Tibetian Council of Ministers
Christine de Matos : Labour under Military Occupation: Free or Unfree?
Fia Sundevall : Women’s Right and Men’s Obligation: Gender Equality and Military Conscription in Contemporary Swedish History


C-5 FAM02 Child Labour II: Europe and Beyond
Posthumus
Network: Family Economy Chair: Maria Papathanasiou
Organizers: Jesús Agua de la Roza, Martin Iturralde Valls, Maria Papathanasiou Discussants: -
Miriam Forman-Brunell : Girlhoods, Girls’ Cultures and the Girling of Work in the US
Pedro Goulart : Child Labour, Cocoa and Plantation Farming in São Tomé and Principe
Krystallia Markaki : Child Labour and Toy Making in Interwar Greece
Pedro Martins, Pedro Goulart : Children, schooling and labour in Portugal: The view from the opposition (1926-1974)
Ludmilla Scheinkman : Childhood Experiences in Turn of the Century Argentina: Autobiographies, Work and Migration in a Peripheral Economy


D-5 MIN03 Mining communities in Europe
Nikolaevsky
Network: Labour in Mining Chairs: -
Organizers: Leda Papastefanaki, Miguel Perez Perceval Verde, Francesca Sanna Discussant: Ad Knotter
Roger Burt : The role of fraternities and benevolent societies in the creation of social capital in western mining communities during the second half of the nineteenth century
Ben Curtis, Keith Gildart, Andrew Perchard, Grace Millar : On Behalf of the People: Revisiting the History of the Nationalised British Coal Industry, 1947–1994
Jose Joaquin Garcia Gomez, Antonio Escudero Gutierrez; Angel Pascual Martinez Soto : Urban Penalty: The case of a Spanish mining town. La Unión (1870 - 1913)
Hannah Elizabeth Martin : Overcoming spaces of class inhibition: Agency and activism from below in communities of the East Durham Coalfield, 1820-1850.
David Selway : ‘Mining is Dead’ – Time and the end of work in the South Wales coalfield, 1921-1945


E-5 EDU03 Vocational Training: From above and from below
Souvarine
Network: Exploring Workers' Education Chair: Jonas Söderqvist
Organizers: Jenny Jansson, Jonas Söderqvist Discussant: Jan Kellershohn
Marisa Depicker : Snatch the Crippled and Injured from Misery’s and Mendicity’s Grasp”. Re-education of Male Labourers with Physical Disabilities in Belgium, 1900-1915
Stefan Moitra : Great Expectations: German Coal Mining, the Labour Movement and the Question of Vocational Schools
Lina Rahm : The Trade Union Computer


Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer